Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Rozsyły światła opraw oświetleniowych

 

muzeum korytarz

Ogólny – zróżnicowany

 

Jednolite, ogólne oświetlenie jest ogólną koncepcją oświetleniową. Do oświetlenia ogólnego nadają się oprawy z szeroką wiązką światła takie jak oprawy downlight i struktury świetlne. Ponadto, jednolite oświetlenie można osiągnąć poprzez oświetlenie pośrednie. Jednakże, koncepcja oświetleniowa, która ma na celu wyłącznie stworzenie izolowanych akcentów świetlnych będzie zawierała ogólne komponenty oświetleniowe, aby umożliwić oglądającemu dostrzeżenie przestrzennego ułożenia oświetlanych obiektów. Światło rozproszone z zaakcentowanych obszarów często wystarcza do zapewnienia odpowiedniego światła otoczenia. Oprawy, które emitują ukierunkowaną, wąską wiązkę światła mogą być wykorzystywane do oświetlenia akcentującego. Regulowane reflektory i oprawy kierunkowe są do tego celu idealne.

 

 

 

Bezpośredni – pośredni

lampa bezposrednia-posrednia

Bezpośrednie oświetlenie umożliwia rozproszone i zorientowane światło oraz zarówno oświetlenie ogólne, jak i akcentowane. Plan oświetlenia może być zastosowany w bezpośrednim oświetleniu, które umożliwia zróżnicowany rozkład światła. Zwiększa to znacznie trójwymiarowość oświetlanych obiektów będącą rezultatem wysokich kontrastów. Przy oświetleniu pośrednim, oświetlenie jest zaprojektowane w celu rozproszenia oświetlenia ogólnego. Oświetlenie pośredni wytwarza niezwykle jednolite, miękkie światło i daje poczucie otwartości dzięki efektowi jasnej powierzchni pomieszczenia. Problemy spowodowane bezpośrednim i odbitym blaskiem są wyeliminowane. Samo pośrednie oświetlenie może dać wrażenie równego i jednakowego otoczenia.

 

 

 

oswietlenie bezposrednie-posrednie 2

 

Szeroki – wąski

 

Decyzja o wąskim lub szerokim rozsyle światła jest ściśle związana z koncepcją ogólnego lub zróżnicowanego oświetlenia. Oprawy oświetleniowe z kątem wiązki światła mniejszym niż 200 znane są, jako reflektory punktowe, a te powyżej 200 nazywane są reflektorami iluminacyjnymi. W oprawach downlight, kąt wypromieniowania bezpośredniego również wskazuje na szerokość rozsyłu światła. Szeroki rozsył światła tworzy wyższą proporcję oświetlenia pionowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

oswietlenie poziome i pionowe

Poziomy – pionowy (horyzontalny – wertykalny)

Skupianie się na poziomym oświetleniu często idzie w parze z decyzją odnoszącą się do planowania funkcjonalnego, zorientowanego na użytkownika oświetlenia. Dotyczy to przypadki oświetlenia stanowisk pracy, na przykład, w którym projekt oświetleniowy jest przede wszystkich ukierunkowany na zapewnienie równomiernego oświetlenia dla realizacji poziomych zadań wzrokowych. W takich przypadkach, komponenty poziomego oświetlenia są wytarzane przede wszystkim przez światło rozproszone, które jest odbite przez oświetlane, horyzontalne powierzchnie. Decyzja związana z planowaniem pionowego oświetlenia może być również związana ze spełnieniem wymogów funkcjonalnych w czasie pionowego oświetlania obiektów, np. półek, tablic, czy obrazów. Jednakże, pionowe oświetlenie często ma na celu stworzenie wizualnego otoczenia. Oświetlenie wertykalne ma na celu podkreślenie cech charakterystycznych i elementów dominujących środowiska wizualnego. Dotyczy to nie tylko samej architektury, której struktury mogą być wyraźnie przedstawione poprzez naświetlanie ścian, ale również uwydatnienia i modelowania obiektów w przestrzeni.

 

 

 

Symetryczny – asymetryczny

symetryczna-asymetryczna wiazka swiatla

Symetryczny rozsył światła wykorzystywany jest do dostarczania, choćby samego oświetlenia. Rozsył światła może być szeroki dla opraw downlight używanych w celu ogólnego oświetlenia powierzchni poziomych. W reflektorach punktowych, do rozsyłu światła stosuje się wąskich wiązek w celu wygenerowania podświetlenia. Oprawy oświetleniowe z niesymetrycznym rozsyłem światła zaprojektowane są, aby zapewnić równomierny rozsył światła na powierzchniach znajdujących się po na jednej ze stron. Typowymi oprawami o tej właściwości są oświetlacze typu „wallwasher” i oświetlenia sufitowe. Oprawy oświetleniowe z osiowo symetryczną emisją wiązki, takie jak konstrukcje oświetleniowe, zostały wyposażone w dwie krzywe rozsyłu światłości.

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij