Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Komfort wizualny w oświetleniu muzeów

 shaddow main

 

Komfort wizualny a jakość odbioru eksponatów w muzeum

 

oswietlenie muzeum- reflektor

Projekt oświetleniowy jest tylko jednym z aspektów poprawiających jakość doznań z wystawy; innym jest poziom wizualnego komfortu oświetlenia. Prawidłowe rozmieszczenie opraw oświetleniowych zapewnia równomierne oświetlenie dzieł sztuki bez cieni rzucanych na obrazy w chwili, w której obserwator przed nim stoi. Wąskie wiązki światła i osłonięte przednie soczewki minimalizują bezpośredni blask obserwowany na obiektach. Odpowiednio rozmieszczone oprawy zapobiegają również przeszkadzającym odblaskom. 

 

Prawidłowo ustawione oprawy oświetleniowe

Podczas oświetlania obrazów i rzeźb, optymalny kąt padania światła wynosi 30o. Każda większa odległość od obiektu może spowodować, że obserwator stojąc przed obiektem będzie rzucał na niego cień.

 

 

 

 shaddow main

 

 

Warto wiedzieć :  W jaki sposób zwiekszyć komfort wizualny ?.

 

 

Oświetlanie gablot wystawowych bez odblasków

 

oswietlenie muzeum-temperatura barwowa

 

Szklane gabloty można oświetlić od zewnątrz, jeżeli reflektory punktowe umieszczone są z dala od powierzchni odbijających w polu widzenia obserwatora. 

 

 

 

Minimalizacja cieni rzucanych przez obserwatora

 

Ustawienie dwóch reflektorów punktowych z boku w celu oświetlenia obrazów eliminuje odblaski, które mogą powstać na eksponatach i zapobiega możliwości rzucania cieni przez obserwatora na obraz.

 

 

 

 Unikanie światła odbitego

 

oswietlenie muzeum

 

Obrazy chronione za szkłem mogą tworzyć odblaski, jeżeli oprawy oświetleniowe zamontowane na suficie nakierowane są na szkło podczas stania obserwatora przed obiektami. Odbite światło jest łatwe do uniknięcia poprzez właściwe rozmieszczenie opraw korzystających z wąskich wiązek i przednich osłon. 

 

 

Wykorzystywanie wiązek światła do akcentowania obrazów

 

Oświetlenie akcentujące eksponaty o wąskiej wiązce kieruję uwagę odwiedzających muzeum na dzieła sztuki. Przy pomocy wymiennych soczewek dla różnych średnic wiązek światła, oświetlenie może być dostosowane do indywidualnej wielkości obrazów. Padające światło może tworzyć długie cienie na eksponatach.

 

 

shaddow main

 

       projektor punktowy                          oswietlenie muzeum-temperatura barwowa                        sciemniacz swiatla

 

 

 

 

 

E-Katalog - Projektory punktowe.

Więcej 

 

Muzea - Oświetlenie LED 

Więcej

 

Muzea - Sterowanie oświetleniem

Więcej

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawej



Dołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij