Zaloguj się | Zarejestruj się
 

oswietlenie-supermarketow

Oświetlenie przestrzeni sprzedażowej

 

Rodzaj zastosowanego oświetlenia wraz z wystrojem wnętrza determinują wrażenie o całości sklepu, jakie powstanie u klienta. Dobór właściwego rozwiązania oświetleniowego jest więc sprawą niezwykle istotną. Ma wpływ na klimat w jakim będą dokonywane zakupy, a tym samym na wielkość sprzedaży. Do najważniejszych funkcji oświetlenia sklepowego należy wyróżnienie punktu handlowego wśród innych i przyciągnięcie klientów, stworzenie przyjaznej atmosfery zachęcającej do zakupów i ponownego odwiedzenia sklepu. Charakterystyczne światło  nadaje ponadto indywidualny charakter wnętrzu i ułatwia identyfikację sieci sklepów.  Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla przestrzeni sprzedażowej pomogą stworzyć doskonałą atmosferę i fascynujące efekty świetlne, dzięki którym zostanie nawiązanych więcej pozytywnych relacji handlowych. W sklepach na oświetlenie zużywane jest prawie połowa całkowitej zużywanej energii elektrycznej. Niezwykle ważne jest, aby zastosowane oświetlenie było energooszczędne. W sklepach i centrach handlowych coraz częściej stosuje się systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na optymalne wykorzystanie światła w zależności od potrzeb.

 

 shaddow main

oswietlenie-zywnosciTechnologia LED - Nowe możliwości

 

Oświetlenie żywności, jest szczególnie ważne, aby podkreślić, jakość i świeżość produktu w gablocie. Starannie zaprojektowane oświetlenie, sprawia że wewnętrzne kolory produktów na wystawie wyglądają apetycznie. Źródła światła o wysokim wskaźniku oddawania barw i  "odpowiednio" jasne kolory zapewniają, że kolory produktów na wystawie są prezentowane dokładnie i nie są zniekształcone.

Artykuły spożywcze to nie tylko produkty codziennego użytku, które powinny być atrakcyjnie zaprezentowane w supermarkecie. W dążeniu do efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju koncepcje oświetleniowe oparte o rozwiązania LED są coraz bardziej popularne. Świeżość jako cecha wyróżniająca żywność odgrywa szczególnie ważną rolę w kształtowaniu się sukcesu komercyjnego supermarketu. Chociaż produkty spożywcze mają nietrwały charakter, to marża ze sprzedaży jest interesująca dla operatora. Więc to, co operator chce podkreślić to kolory owoców i warzyw, apetyczny wygląd mięsa w gablocie i kruchość chleba na półkach mają za zadanie "uwieść" kupujących do podejmowania spontanicznych decyzji zakupu.

Dzięki technologii LED otrzymujemy możliwość uzyskania odpowiedniego koloru dla prezentacji produktów np. światło z barwą w kolorze czerwonym dla świeżych i przetworzonych mięs, złoty odcień dla pieczywa i chłodna biel dla ryb.  

 

shaddow main


Efektywna i energooszczędna prezentacja

 

oswietlenie-sklepu-small

 ,,Sklep w sklepie’’ ta zasada jest coraz częściej przyjmowana w przypadku win, środków farmaceutycznych, owoców i warzyw, artykułów gospodarstwa domowego, tekstyliów i obuwia. Wymaga to oświetlenia, które jest zawsze specjalnie dostosowywane do odpowiedniej aranżacji sklepu. Dla zaakcentowania prezentacji produktu, ciągłe rzędy opraw są ustawiane równolegle do półek. Światło pada tylko tam, gdzie jest taka potrzebna: towar jest jasno oświetlony, tereny przejść i produkty są w tle. Lekki rozkład światła, dostosowane do geometrii półek zapewnia atrakcyjną prezentację produktu oraz ułatwia kupującym porównanie produktów. Zadanie jakie spełnia oświetlenie jest skierowane do określonego adresata, w celu zachęcenia do zakupu na przykład, poprzez zastosowanie rzędów reflektorów z regulacją kąta świecenia. W porównaniu do płaskich sufitowych lamp, wymaga to instalowania znacznie mniejszej ilości opraw, więc rozwiązanie to jest także bardzie ekonomiczne. W tak zwanych ,,zielonych sklepach", moc zużyta na oświetlenie zwykle nie przekracza 12 W / m². 

 

 

Oświetlenie kas

Kasa to miejsce, do którego udajemy się, aby sfinalizować zakupy. Jest to jednocześnie stanowisko pracy personelu sklepu. Oświetlenie stref komunikacji i bezpośredniej obsługi klienta powinno zatem łączyć funkcję ekspozycyjną i użytkową. Światło powinno tworzyć dobrą atmosferę, utwierdzającą klienta o słuszności podjętej decyzji dotyczącej zakupu. Sprzedawca musi mieć komfort pracy wzrokowej, dlatego oświetlenie nie może być ostre i męczące. Nowoczesne koncepcje uwzględniające rozmaite sytuacje oświetleniowe łatwo pogodzą te wymagania. Dobrą praktyką jest zastosowanie opraw wiszących, pomagających wyróżnić ladę od pozostałej części sklepu. Powinny zapewniać one natężenie 500 luksów, aby ułatwić sprzedawcy pracę z komputerem przy ograniczeniu efektu olśnienia. W celu oświetlenia produktów za kasą warto wykorzystać dodatkowe oświetlenie punktowe.  

 

 

 

 shaddow main

 

  

 

          projektor punktowy                             B3 KontraststattHelligkeit Zumtobel IsseyMiyake                   render lux magazyn 10

 

 

 

 

 

E-Katalog - lampy dla sklepów

Więcej 

 

 

Badanie - Wpływ światła na zachowanie

kupujących.

Więcej

 

Lux Magazyn nymer 1/2014 

Trendy w oświetleniu sklepowym.

Czytaj online 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij