Zaloguj się | Zarejestruj się
 

OŚWIETLENIE W ARCHITEKTURZE

Muzea, zabytkowe budynki czy kościoły to obiekty bardzo chętnie i często odwiedzane przez turystów. W takich miejscach należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zapewni zwiedzającym niezapomniane wrażenia oraz zapobiegnie niszczeniu eksponatów. Dzięki niemu możliwe jest także zaprezentowanie obrazów, rzeźb czy wnętrz w jak najkorzystniejszy oraz bezpieczny dla nich sposób.

 

4133 small

Realizacja firmy Verbatim, pałac Esterháza na Węgrzech

 

Przedstawienie danego obiektu bądź wnętrza w odpowiednim świetle jest złożonym i trudnym procesem. Przy projektowaniu odpowiedniego rozłożenia oświetlenia, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę barwową oraz kąt świecenia lamp. Rozwój technologii świetlnych, przede wszystkim sektora lamp LED, spowodował, że jakość oraz dostępność nowoczesnych źródeł światła znacznie wzrosła. Także aspekt energooszczędności jest tutaj ważny – w przypadku instalacji kilkudziesięciu czy kilkuset lamp koszty związane z kupnem LEDów – dzięki niskiemu zużyciu energii – mogą zwrócić się już po roku.

 

Technologia LED pomaga przede wszystkim w wydobyciu z oświetlanego obiektu jego prawdziwego koloru – osiąga to nie tylko za sprawą możliwości dostosowania barwy oraz natężenia światła, ale także kąta padania wiązki. Dzięki temu można niemal całkowicie wyeliminować niechciane cienie czy przebarwienia w miejscach, które chcemy oświetlić. Łatwo porównać to do światła rzucanego na aktorów w teatrze, które pozwala na oznaczenie, co w danej scenografii jest najważniejsze.

52040 Global No Packaging Angled 300dpi

Żarówka Verbatim GU10

 

52118 Global No Packaging Angled 2

Żarówka Verbatim E14

 

52224-VividVisionMR16

Żarówka Verbatim MR 16

 

W muzeach i zabytkowych budowlach to właśnie wnętrza oraz zgromadzone w nich obiekty są aktorami na scenie i to im trzeba zapewnić odpowiednie warunki. I nie chodzi tylko o kwestie ekspozycji, ale także zapewnienia im bezpieczeństwa przed niszczeniem w związku ze stałym oświetlaniem. Dzięki bardzo małej ilości ciepła wydzielanego przez LEDy delikatne przedmioty nie są zagrożone wysokimi temperaturami, a dzięki emisji naturalnego, białego światła nie powodują zniszczeń widocznych tylko w podczerwieni czy ultrafiolecie.

 

Jeśli chcemy wydobyć z odpowiednich miejsc ich prawdziwe kolory, to jak było wspomniane wcześniej, musimy dobrać odpowiednią barwę oświetlenia. Dla przykładu światło o temperaturze od 2700K do 3000K uczyni kolor niebieski jeszcze żywszym. Wyciąganie prawdziwego koloru z danych dzieł sztuki czy wnętrz zależy przede wszystkim od ich chromatyczności oraz współczynnika oddawania barw. Lampy LED Vivid Vision firmy Verbatim są przykładem na to jak można dostosować oświetlenie do potrzeb sal muzealnych oraz zabytkowych budowli takich jak pałace czy kościoły. Używając technologii VxRGB można wydobyć subtelne różnice w odcieniach kolorów czy też faktur w każdym obiekcie, sprawiając, że oglądane obiekty są bardziej interesujące dla zwiedzających.

 

4127 small

Realizacja firmy Verbatim, pałac Esterháza na Węgrzech

 

Dzisiejsze oświetlenie LED jest niezwykle wszechstronne i oferuje jasność świecenia oraz zarządzanie zużyciem energii na poziomie, który jeszcze kilka lat temu wydawał się nieosiągalny. Dzięki rozwojowi technologicznemu zastosowanie lamp LED przy ekspozycji zabytków oraz dzieł sztuki jest nie tylko decyzją korzystną ze względów finansowych, ale także zabezpieczenia obrazów i innych obiektów muzealnych czy sklepowych.

 

Jak pokazuje przykład pałacu Esterháza na Węgrzech wprowadzenie lamp LED do zabytkowych wnętrz może być dobrą inwestycją. Modernizacja oświetlenia pałacowego była bardzo dużym przedsięwzięciem, wiążącym się z wymianą tradycyjnych źródeł światła na żarówki LED w 126 pomieszczeniach. W ramach modernizacji ponad tysiąc klasycznych żarówek świecowych zostało zamienionych na nowoczesne lampy firmy Verbatim o tym samym kształcie. Dzięki temu obiekt zużywa zdecydowanie mniej energii niż wcześniej, co przy ciągłym oświetlaniu wnętrz pałacowych wiąże się z dużymi oszczędnościami. Także dzięki znacznie dłużej żywotności żarówek LED obniżone zostały koszty konserwacji całej instalacji.

 

Inwestycja w nowoczesne formy oświetlenia to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszelkich instytucji zajmujących się dbaniem o wystrój zabytkowych budynków czy dzieł sztuki. Jest to także doskonałe wyjście pozwalające ograniczyć przyszłe koszty związane z utrzymaniem i konserwacją całej instalacji, ale także samych obiektów, takich jak muzea, kościoły czy inne. Pomimo sporych nakładów finansowych, których nie da się ominąć przy takiej modernizacji, jest to zdecydowanie inwestycja, która się zwróci. 

 

 


 

O firmie Verbatim

Verbatim to globalny lider na rynku pamięci masowych i oświetlenia LED, z szerokim portfolio produktów do zastosowań domowych i profesjonalnych. Firma jest jednym z największych innowatorów w szybko rosnącym segmencie produktów oświetleniowych LED i OLED, rozwijając technologie oferujące niższy pobór energii, dłuższy czas pracy i lepsze światło. Jako spółka zależna Mitsubishi Mitsubishi Kagaku Media, Verbatim należy do grupy Mitsubishi Chemical Corporation, jednej z największych na świecie firm chemicznych, inwestującej ogromne środki w działania badawczo-rozwojowe w wielu zdywersyfikowanych segmentach rynku.

 

 

Verbatim GmbH

Düsseldorfer Str. 13

65760 Eschborn

www.verbatim.com

www.freecom.com

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij