Oświetlenie restauracji
Połączenie wystroju restauracyjnego wnętrza i oświetlenia może stworzyć niepowtarzalną atmosferę miejsca. I choć wydawałoby się, że za stworzenie klimatu restauracji odpowiedzialne są głównie zmysł węchu i smaku, to jednak najwięcej informacji dociera do klientów za pomocą wzroku. Dzięki właściwemu oświetleniu, doskonale harmonizującemu z ogólnym wystrojem wnętrza, można wykreować przyjazny nastrój, dzięki któremu goście będą czuli się komfortowo. W lokalu powinno dominować ciepłe, relaksujące światło, spójne z tonacją kolorystyczną wnętrza. Ważne jest również połączenie rozproszonego światła ze światłem akcentującym i odpowiednie jego rozmieszczenie. W restauracjach doskonale sprawdzą się kinkiety, żyrandole, lampy, reflektory punktowe, lampy świecowe podłogowe, stołowe, postawione na szafce bądź zawieszone na ścianie lub suficie. Należy upewnić się, że każdy stolik jest oświetlony w taki sposób, aby stanowić sferę prywatną i wypoczynkową gości. Istotne jest również zagwarantowanie komfortu wzrokowego w rejonie wejścia i wyjścia. Właściwe oświetlenie wyreguluje pole widzenia i zapobiegnie nieszczęśliwym wypadkom. O |
sukcesie restauracji zadecyduje również dobór odpowiednich rozwiązań energooszczędnych, które pozwolą zminimalizować koszty związane z oświetleniem lokalu.
Nastój i oświetlenie
Oświetlenie restauracji to głównie oświetlenie nastrojowe. Rodzaj wybranego oświetlenia w restauracji zależy przede wszystkim od jej stylu. Możliwości tworzenia nastroju są w zasadzie nieskończone – od rażącej jasności do nastrojowego światła świec. Ważną rzeczą jest to, że atmosfera powinna dostosować się do otoczenia architektonicznego, zapewnić, że żywność jest jasno przedstawiona i wygląda atrakcyjnie, a wizualne warunki na stole są odpowiednie dla konwersacji. Poziom wybranej jasności następnie determinuje stopień intymności dla osób spożywających posiłki w restauracji. Wszystkie te czynniki powinni być kierowane przez oświetlenie, kompatybilne z gastronomiczną koncepcją lokalu.
Barwa światła
Barwa światła z lampy jest wyglądem barwy tego światła, wyrażonego jako temperatura barwy w stopniach Kelvina (K). Jest to jeden z najważniejszych czynników określających wizualną atmosferę pomieszczenia. Barwy światła są podzielone na trzy grupy: ciepła biel (poniżej 3300K), neutralna biel (3300K-5300K) oraz światło białe dzienne (powyżej 5300K).
Oświetlenie podkreśla koncepcję restauracji.
|
Projektant oświetlenia musi zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw stosowanych przez siebie źródeł światła w oprawach oświetleniowych dlatego, że dobre odwzorowanie kolorów jest niezbędne dla zapewnienia wrażenia świeżości dla żywności. Współczynnik oddawania barw w restauracji i kuchni to minimum Ra = 80, należy jednak starać się stosować źródła światła o ile to możliwe o wyższym współczynniku np. Ra = 90
Oświetlenie bistro i baru
Projekt oświetlenia bistro i barów powinien być oparty na dokładnej analizie grupy, jaką pragniemy przyciągnąć. Jeżeli naszym zamiarem jest przyciągnięcie klientów młodszego pokolenia, należy zastosować szeroki wybór efektów wizualnych. Dla gości bardziej konserwatywnych, nalęzałoby stworzyć atmosferę tradycyjnego baru z rozproszonymi efektami i oferujący relaksującą atmosferę.
Stosowanie punktowych źródeł światła:
• Punktowe oświetlenie wzmacnia wrażenie błyszczących powierzchni.
• Koloryzowane światło i zaprogramowane zmiany barwy kreują atmosferę.
Oprawy oświetleniowe dla hoteli |
|
Projekty oświetlenia hoteli |
Wybrane projekty oświetlenia hoteli i restauracji