Zaloguj się | Zarejestruj się
 

oswietlenie-a-ekologia 

Oświetlenie a ekologia

 

Za wystąpienie zmian klimatu w głównej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Jego szkodliwy na środowisko wpływ rozciąga się nie tylko na globalna, lecz przede wszystkim lokalna skalę. Na szczęście świadomość proekologiczna ludzi wzrasta i coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na to, w jaki sposób możemy ograniczyć skażenie środowiska. Dobre praktyki podpowiada nam Unia Europejska, która w trosce o ochronę środowiska wypowiedziała wojnę nieefektywnym źródłom światła.


Dzięki Unijnemu Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 244/2009 i rosnącej samoświadomości proekologicznej nieefektywne źródła światła, zwłaszcza klasyczne żarówki, które jeszcze kilka lat temu były w wielu miejscach podstawowym źródłem światła, odchodzą do lamusa. W 2009 roku z rynku zaczęły znikać tradycyjne żarówki – początkowo 100-watowe i mocniejsze, w ciągu następnych dwóch lat na cenzurowanym znalazły się kolejne przedziały mocy żarówek, a w 2016 wynalazek Tomasza Edisona ma ostatecznie zostać zastąpiony nowocześniejszymi, ale przede wszystkim bardziej energooszczędnymi i przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami oświetleniowymi. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: czym zatem będziemy rozświetlać mrok w niedalekiej przyszłości? Dobrym i zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem jest rekomendowane przez Komisję Europejską oświetlenie LED-owe, z którego choć nie zawsze w świadomy sposób, korzystamy już na co dzień już od wielu lat. Diody elektroluminescencyjne podświetlają ekrany znacznej części telewizorów, telefonów czy laptopów. Można je znaleźć także w latarkach, oświetleniu rowerowym, a ostatnio coraz częściej również w postaci żarówek, z powodzeniem zastępujących zarówno te tradycyjne, jak i świetlówki.  

 

shaddow main

 

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED 

 
 

 

dlaczegoledleed                           

Każdy z nas może i powinien wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne i zmniejszenie wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu, zgodnie z dewizą „Zrównoważone życie zaczyna się w domu.” Przejście na efektywne i ekologiczne oświetlenie LED to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Diody LED dostępne są w różnych kolorach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach światła. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. Sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki  bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można nie tylko znacznie zmniejszyć wydatki na prąd, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. 

 

Poznaj zalety oświetlenia LED 

                                                   

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij