Zaloguj się | Zarejestruj się
 

oswietlenie biologicznie efektywne main

Biologicznie efektywne oświetlenie


Światło nie jest potrzebne tylko do widzenia. Ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i wydajność. Nowoczesne koncepcje oświetleniowe odtwarzają dynamizm naturalnego światła wewnątrz budynku i dają wsparcie pracownikom w miejscu pracy.

Światło jest ważnym synchronizatorem dla naszego wewnętrznego zegara. Aktualne badania potwierdzają, że wiele procesów biologicznych w organizmie człowieka jest sterowanych przez światło. Światło jest także odpowiedzialne za to czy jesteśmy produktywni. Światło dzienne zmienia się w ciągu dnia, szczególnie w zakresie natężenia oświetlenia. Gdy natężenie oświetlenia jest niskie o świcie i zmierzchu, jego temperatura barw zmienia się. Biologicznie efektywne oświetlenie odtwarza te warunki i wspiera ludzkie rytmy dobowe z poprzez dopasowanie poziomów natężenia oświetlenia i dynamiczną zmianę jego koloru. Systemy oświetleniowe z automatycznie sekwencjonowanymi ustawieniami nastrojów oświetleniowych mogą poczynić znaczne zmiany w środowisku biurowym, stymulując samopoczucie i zdolność koncentracji pracownika.

oprawy-sufitowe-biura 

Lepsze samopoczucie i więcej motywacji

Pełna dynamika światła dziennego nie może zostać osiągnięta w sztucznym oświetleniu. Jednak wiele badań naukowych wskazuje, że oświetlenie, które naśladuje naturę zwiększa nasze samopoczucie i sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani.

 

Światło wpływa na nasz umysł i samopoczucie, bardziej niż jakimkolwiek inny nośnik. Zarówno światło dzienne jak i sztuczne światło odgrywają kluczową rolę w określaniu stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.

• Przyjemne oświetlenie tworzy emocjonalną więź z miejscem pracy i działa motywująco.

• Regulacja oświetlenia w zależności od pory dnia i roku, a także do indywidualnych potrzeb zwiększa satysfakcję pracownika

• Lepsze warunki wizualne wpływają na lepszą sprawność widzenia przy biurku

Z drugiej strony, nieodpowiednie oświetlenie ma negatywny wpływ na wydajność pracy. Prawdopodobieństwo popełnienia błędu wzrasta. Złe oświetlenie prowadzi do zmęczenia, bólu głowy i chorób. Główne przyczyny nieobecności w pracy to bóle głowy (57%), pleców, szyi i na ramion (66%) i problemy z oczami (42%).

 

 shaddow main

 

 Wskazówki dotyczące oświetlenia biur biologicznie efektywnych

 

Barwa światła i źródła światła

Barwa światła jest ważnym kryterium, jeśli chodzi o projektowanie efektywnego biologicznie oświetlenia. Światło dzienne to białe światło o wysokiej zawartości niebieskiej barwy i temperaturze barwowej co najmniej 5300 kelwinów. Światło takie jest szczególnie efektywne dla stymulacji procesów biologicznych w ciągu dnia. Zalecane źródła światła to świetlówki o odpowiedniej zawartości niebieskiej barwy. Biały LED w temperaturach barwowych pomiędzy 6000 i 8000 kelwinów i składu widmowego pochylonego w kierunku krótkiej długości fali (niebieski) końca widma widzialnego jest również dobrym źródłem biologicznie efektywnego oświetlenia. Ponieważ światło energetyzujące jest wymagane tylko raz dziennie, ciepłe kolory światła (do 3000 kelwinów) należy dostarczyć w godzinach wieczornych, w połączeniu z obniżonym natężeniem oświetlenia.

 

Otoczenie pokoi i kolor światła

W przypadku, gdy wymagane jest oświetlenie dynamiczne, należy zwrócić uwagę, aby spektralna składu światła emitowanego przez lampę nie była zmieniana ani przez oprawę ani przez kolory w pokoju. W przypadku opraw oświetleniowych, elementów optycznych sterujących, takich jak żaluzje, obudowy i pryzmaty, które mogą powodować biologicznie efektywne oświetlenie o wysokiej zawartości barwy niebieskiej, wówczas intensywność światła lampy może być obniżona. Kolory sufitu, ścian i mebli mogą mieć ogromny wpływ na pokój.

 

Oświetlenie otwartej przestrzeni biurowej

oswietlenie zrownowazonego biura

 

Duże powierzchnie biurowe umożliwiają elastyczne układy i zagospodarowanie przestrzenne pokoi potrzebne do tworzenia grup roboczych i zespołów. Dobry projekt oświetlenia używa różnych systemów oświetleniowych, które wizualnie stworzą barierę między strefami. Do oświetlenia ogólnego, zaleca się połączenie światła bezpośredniego i pośredniego. Zrównoważony rozkład światła i cienia sprawia, przyjemne wizualnie otoczenie. Taki sposób oświetlenia jest również oceniany pozytywnie przez pracowników - zwłaszcza, jeżeli może być dodatkowo regulowany do indywidualnych wymagań. Popularne są w tym przypadku oprawy z asymetryczną dystrybucją światła, a ostatnio także duże świecące sufity. Oba rozwiązania zapewniają optymalną podstawę dla oświetlenia biologicznie efektywnego. Tam gdzie sufity są niskie, wymagane natężenie oświetlenia może być zapewnione przez zastosowanie bezpośrednich opraw oświetleniowych umieszczonych w jednej linii, alternatywnie mogą być używane także wolnostojące oprawy z bezpośrednim / pośrednim rozsyłem światła. Oprawy typu downlight mogą być wykorzystane do oświetlenia akcentowego, kierując oczy np. na na zdjęcia. Systemy sterowania oświetleniem wprowadzają dodatkowo dynamikę do życia biurowego.

 

 

 shaddow main

 

open space ikona

    

Poradniki i normy do pobrania:

 

ikonapdf  Oświetlenie w harmonii z rytmem biologicznym - CELMA-ELC, wrzesień 2011

 

ikonapdf  Projektowanie oświetlenia efektywnego biologicznie - CELMA-ELC, październik 2011 

 

 

shaddow main

Energooszczędne biuro. Zmniejsz zużycie energii elektrycznej w biurze.

 

energooszczedne biuro                               

           W budynkach biurowych średnio 40% energii elektrycznej używana jest przed instalacje oświetleniową. Nowoczesne oświetlenie LED daje nam obecnie zielone światło do ograniczenia zużycia energii. 

Czytaj więcej

 

shaddow main

 

Oświetlenie biura - Technologie

 

sterowanie dali ikona pokoj biurowy Oprawa 600x600  lampa biurowa

Sterowanie DALI

Nowoczesne koncepcje

Oświetlenie led

Lampy biurowe

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij