Zaloguj się | Zarejestruj się
 

technologia-oled

Technologia OLED

 

Czym jest OLED

Organiczna dioda elektroluminescencyjna, OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. OLED oznacza także klasę wyświetlaczy graficznych, opartych na tej technologii. Wyświetlacze tego typu charakteryzują się dość prostą metodą produkcji – warstwa organiczna, składająca się z pikseli-diod w trzech kolorach (lub czterech – dodatkowy biały), jest nakładana na płytę bazową w procesie podobnym do drukowania stosowanego przez drukarki atramentowe. Dodatkowe wprowadzenie warstwy pośredniej pomiędzy płytą a emiterem podnosi sprawność i jasność ekranu.

 

 

technologia-oled-1Jak działają diody OLED?

 

Oświetlenie OLED działa przewodząc prąd elektryczny przez jedną lub więcej niezwykle cienkich warstw organicznych półprzewodników. Warstwy te włożone są pomiędzy dwie elektrody – jedną naładowaną dodatnio i drugą, naładowaną ujemnie. Tak powstała „kanapka” umieszczana jest na szkle lub innych przeźroczystym materiale nazywanym „podłożem”. Po przyłożeniu prądu do elektrod, emitują one dodatnio i ujemnie naładowane dziury oraz i elektrony. Łączą się następnie w środkowej warstwie „kanapki” i tworzą krótkotrwały, wysokoenergetyczny stan zwany „pobudzeniem”. Gdy ta warstwa powróci do swojego pierwotnego, stanu spoczynku, energia przepływa poprzez cienką warstwę organiczną, co powoduje, że emituje ona światło. Dzięki zastosowaniu w cienkich warstwach organicznych różnych materiałów, diody OLED emitują światło o różnej barwie.

 

 

 

 

 

 

 

technologia-oled-2Diody LED i OLED – czym się różnią?

 

Główna różnica między diodami LED i OLED polega na tym, że diody OLED wytwarzane są przy użyciu półprzewodników organicznych, podczas gdy diody LED wbudowane są w kryształy pochodzące z materiałów nieorganicznych. Pomiędzy tymi dwoma typami półprzewodnikowego oświetlenia istnieją także zauważalne różnice: diody LED są migotającymi punktami świetlnymi, zaś diody OLED to płaskie panele równomiernie emitujące światło na całej powierzchni. Produkowane przez nie światło jest „spokojne”, bardziej połyskliwe i rozproszone, a także nie oślepia. Cienka, płaska charakterystyka diod OLED umożliwia także wykorzystanie emitowanego przez nie światła w sposób niemożliwy do zastosowania przy użyciu innych źródeł światła. Diody OLED nie zastąpią diod LED – mają one swoje bardzo specyficzne i praktyczne rodzaje zastosowań. Oba jednak uzupełniają się nawzajem zapewniając wiele możliwości w erze oświetlenia cyfrowego.

  

  

  

technologia-oled-3

Philips Technologie GmbH  

 

pdf iconPobierz kompendium wiedzy o OLED

 

 shaddow main

 

Piękno OLED na filmach:

 

    

 

 

 

shaddow main 

Czytaj więcej:

 

philips-limiblade

 

TECHNOLOGIA OLED – OŚWIETLENIE PRZYSZŁOŚCI

Największa na świecie udostępniona do sprzedaży instalacja oświetlenia OLED – interaktywna ścianaLivingShapes... 

Więcej

 

 


 

                                                                                

 

 

 

   
verbatim modul oled  

MODUŁY OLED OD VERBATIM

Symetryczne moduły Verbatim VELVE™ charakteryzują się niską wagą (193 g) i zwiększonym obszarem świecenia (123 x 123 mm). Moduły mają grubość 8,7 mm...

 

Więcej

 

       
   

 

       
Oled  

OŚWIETLENIE OLED – TANIO I Z DOTYKIEM

Większą ciekawość wzbudzają jednak lampy OLED. Zapowiada je Philips i GE, a firma OSRAM prezentuje już nawet działający model.

Więcej

       

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij