Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Oświetlenie plazmowe. LEP – Light Emiting Plazma

 

oswietlenie plazmowe zastosowanie

 

Technologia LEP posiada znaczą przewagę nad konwencjonalnymi źródłami światła typu HID, czy też lampami o dużej mocy. Wyprzedza konkurencję pod względem wydajności, żywotności, kosztów montażu i utrzymania, oraz jakości światła.

 

Z czego składa się lampa plazmowa ?

      
  • Emiter - kwarcowa lampa zamknięta w ceramicznym rezonatorze,

  • Sterownik o częstotliwości radiowej RFD (Radio Frequency Driver) - wydajny mikrokontroler generujący fale radiowe.

 

 

 


Jak działa oświetlenie plazmowe?

 

Sygnał o częstotliwości radiowej jest generowany i wzmacniany przez sterownik RF, a następnie jest wprowadzany do ceramicznego rezonatora, poprzez połączenie kablem coaxialnym. Struktura rezonatora wzmacnia pole fal radiowych, dostarczając energię do szczelnie zamkniętej lampy kwarcowej bez elektrod lub żarników. Silnie skoncentrowane pole elektryczne jonizuje gazy i odparowuje halogenki wewnątrz lampy tworząc w ten sposób stan plazmy w samym jego centrum, czego skutkiem jest silne źródło intensywnego białego światła. Tył lampy pokryty jest materiałem o silnym współczynniku odbicia, mającym za zadanie ukierunkowanie kąta padania światła. Kolor światła może być zmieniony za pomocą odpowiedniego domieszkowania pierwiastkami chemicznymi.

Błyskotliwość architektury tego rozwiązania leży w jego prostocie. Poprzez wzmacnianie łuku plazmy, bez użycia elektrod bądź żarników, wszystkie typowe dla technologii HID usterki zostają wyeliminowane.

 

 shaddow main 

oswietlenie plazmowe

Krok 1 - przedstawia obwód sterownika RF połączony z ceramicznym rezonatorem. W jego centrum znajduje się szczelnie zamknięta lampa, zawierająca mieszankę gazową (między innymi halogenkową).

 

Krok 2 - rezonator po dostarczeniu wzmocnienionego sygnału, wytwarza falę stojącą, zamykającą się pomiędzy ścianami jego obudowy. Pole elektryczne wytworzone w ten sposób jest najsilniejsze w centrum lampy, co powoduje jonizację gazów i zaczyna wytwarzać światło.

 

 

Krok 3 - zjonizowane gazy wewnątrz lampy, powodują zwiększanie temperatury oraz odparowanie halogenków metali, tym samym formując intensywną kolumnę plazmową, zamkniętą wewnątrz kwarcowej obudowy, dającą bardzo jasne światło.

 
shaddow main

 


Oszczędność energetyczna systemów oświetlenia plazmowego

 

lepvshid

 

FAKTY:

            
  • Źródła typu LEP- stosunek lumenów wytworzone na każdy wat dostarczonej energii, jest wyższy o około 15-20% w stosunku do źródeł typu HID, ze względu na brak straty energii na ogrzewanie elektrod. Plazmowe źródło światła posiada skuteczność źródła, rzędu 115-150 Lumenów/W w normalnej temperaturze pracy,

  • Źródła typu LEP- mogą być wykorzystane do osiągnięcia odpowiedniego poziomu wydajności instalacji, poprzez ich większą efektywność od źródeł HID czy oświetlenia indukcyjnego. Strumień świetlny opraw LEP jest znacznie lepiej ukierunkowany, oraz ich wymiary są bardziej kompaktowe, przez co unikamy zjawiska uwięzienia światła wewnątrz oprawy,

  • Regulacja natężenia poprzez ściemnianie (bazujące na obecności ludzkiej czujniki, bądź załączanie na rządanie), długofalowo przyczyniają się do redukcji kosztów i wydłużają żywotność opraw LEP.

     

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij