Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Energooszczędne oświetlenie zaczyna się obecnie kojarzyć wyłącznie z rozwiązaniami opartymi na diodach LED. Warto jednak wspomnieć, że bardzo wydajnym oraz oszczędnym źródłem światła mogą być również oprawy oparte na świetlówkach T5.

 

Tylko LEDy?

Trendy na rynku jasno wskazują, w jakim kierunku podąża branża oświetleniowa. Ma być oszczędnie i naturalnie. Dąży się do stworzenia produktów wyspecjalizowanych, idealnie sprawdzających się w warunkach pracy. Co oczywiste pojawia się coraz więcej opraw bazujących na popularnych LEDach. Lecz czy jest to jedyny wybór? Lektura artykułu „Oświetlenie przemysłowe. Jak wybrać odpowiedni rodzaj?” (zamieszczonego na portalach lednews.pl), każe w to wątpić. I słusznie, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych.

 

ekolight-oswietlenie_magazynow_1

 

Inteligentne oprawy

ekolight-oswietlenie_magazynow-2Nowoczesne oświetlenie wykorzystujące świetlówki T5 jest bardzo konkurencyjne pod względem wydajności, czasu pracy, ceny oraz kosztów eksploatacji. Można dojść do takiego wniosku po analizie wcześniej wspomnianego artykułu. Czym jednak byłyby same świetlówki bez odpowiednich opraw? Tu z pomocą przychodzi firma Ecolight, której produkty już od kilku lat podbijają z powodzeniem europejskie rynki, a od niedawna obecne są także w Polsce. Litewski producent oferuje bogatą gamę produktów, które doskonale spisują się w halach produkcyjnych, sportowych oraz magazynach wysokiego składowania. Najjaśniejszymi punktami w jego ofercie są inteligentne oprawy ELUMA, SAULA oraz LUMINA. Pod nazwami tymi kryją się rodziny opraw, pogrupowane w zależności od konstrukcji oraz docelowej wysokości montażu (Low Bay, Middle Bay i High Bay). Produkty Ecolight zaprojektowane są do pracy na wysokości od 4 do 25 metrów. Co jednak wyróżnia je na tle konkurencji? Sercem każdej oprawy jest statecznik elektroniczny renomowanych firm Osram lub Philips, dzięki której osiąga się długi czas działania oraz niezawodność. Elektronika zainstalowana w oprawie pozwala na rozjaśnianie i przyciemnianie w zależności od potrzeb oraz zapewnia pełną integrację z systemem sterowania oświetleniem DALI. Dodatkowo mogą one zostać wyposażone w czujnik ruchu i światła, dzięki któremu oprawa sama dostosowuje się do panujących warunków – ustala swoją jasność (wielkość koniecznego poziomu natężenia światła) , załącza się lub wyłącza. Wszelkie ustawienia oraz parametry są w pełni konfigurowalne. Wszystkie typy konstrukcji wyposażone są w wysokiej jakości odbłyśnik wykonany z materiału, który zapewnia optymalny rozsył światła oraz doskonałą wydajność świetlną. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie światła emitowanego przez świetlówkę na całej powierzchni, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc. Dodatkowym atutem opraw typu High Bay firmy Ecolight jest 5 różnych pozycji mocowania świetlówek, dzięki czemu możliwa jest regulacja szerokości kąta strumienia świetlnego. Na przykład w przypadku magazynów ważne będzie skupienie światła między regałami, natomiast na halach produkcyjnych ważny jest szeroki kąt świecenia dla uzyskania jak najlepszej równomierności. Wszystkie oprawy mogą być wykonane ze stopniem ochrony od IP20 do IP65. Podczas, wykonanych do tej pory, realizacji osiągano oszczędność do 80% w porównaniu do wcześniej zastosowanego oświetlenia.

Z całą pewnością jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, czynnikiem decydującym o wszelkich inwestycjach są pieniądze. Dzięki właściwościom opisanym powyżej, zakup produktów Ecolight zwraca się w bardzo krótkim czasie. Osiągana oszczędność energii elektrycznej jest bardzo wysoka w porównaniu do najczęściej stosowanych rozwiązań, przy cenie średnio 60% niższej niż w przypadku markowych opraw LEDowych. Dzięki wysokiej jakości użytych komponentów, a także trwałości elementów elektronicznych mogą one służyć bezawaryjnie przez długi czas, co może potwierdzić grono zadowolonych klientów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, krajach bałtyckich, krajach bałkańskich, a od niedawna także w Polsce.

 

Modernizacja bez ogromnych kosztów

W przypadku nowych inwestycji ważnym jest dobranie odpowiedniego oświetlenia tak, aby było ono niezawodne oraz stosunkowo tanie w eksploatacji. Co jednak w przypadku chęci osiągnięcia oszczędności w istniejących już obiektach? Czy musi się wiązać ona z koniecznością wymiany wszystkich opraw, poniesienia sporych kosztów montażu, czy narażenia się na przestoje w produkcji? Okazuje się, że nie. W przypadku obiektów wyposażonych w oprawy świetlówkowe T8 lub T10 możliwe jest ich zastąpienie energooszczędnymi i nowoczesnymi świetlówkami T5, które przy dużo mniejszym poborze energii zapewniają lepsze natężenia oświetlenia. Jest to możliwe dzięki adapterom firmy Ecolight. Badanie naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego udowodniło, że adaptery umożliwiają osiągnięcie 40% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz poprawy natężenia o 10%. Wyniki te jednoznacznie wskazują na opłacalność zakupu. Obecne rozwiązania pozwalają na ich montaż zarówno w oprawach wyposażonych w statecznik magnetyczny, jak i elektroniczny.

 

Nowoczesne rozwiązania

Mimo stawiania na rozwiązania oparte na świetlówkach T5 firma Ecolight postanowiła wyjść naprzeciw wymaganiom rynku oferując również oprawy oparte o diody LED firmy Philips. Ich zastosowanie wiąże się także z ideologią firmy, której priorytetem, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona środowiska naturalnego. Spisują się one w pomieszczeniach do 12 metrów wysokości. Podobnie jak w oprawach świetlówkowych zastosowana w nich inteligentna elektronika dostosowuje tryb pracy do aktualnie panujących warunków.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakiego typu oświetlenie jest najlepsze, można jedynie dobrać optymalne rozwiązanie dla konkretnego przypadku. Wszelką pomoc w wyborze oświetlenia, informacje oraz katalogi można uzyskać u Polskiego dystrybutora produktów Ecolight, firmy INS Lighting.

 

Zdjęcia: Vilija Park. Centrum logistyczne dystrybutora żywności, firmy Eugesta.

 

INS Lighting

Przedstawiciel ECOLIGHT w Polsce

 

ul. Reymonta 56

80-290 Gdańsk

tel. 58 341 34 19

www.inslighting.pl

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij