Zaloguj się | Zarejestruj się
 

NORDWESTHAUS ROHNER

Jeszcze niedawno w Fussach było pełno koparek, teraz malowniczy krajobraz nad brzegiem jeziora Bodeńskiego zdominowany jest przez łodzie i jachty. Byłą żwirownię przerobiono na nowoczesną marinę. Budynek Nordwesthaus zaprojektowany przez Baumschlager Eberle wznosi się na wysokość 14 metrów nad powierzchnię wody. To wyjątkowa w tej okolicy konstrukcja. Pod szklaną, sześcienną bryłą znajdują się dekoracyjne, betonowe ściany o nieregularnych kształtach, które doskonale harmonizują z naturalnym tłem, tworzonym przez trzciny i drzewa.

alt

 

Wieczorem Nordwesthaus fascynuje w sposób szczególny. Dynamiczne sekwencje kolorów ożywiają imponującą fasadę, tworząc szeroką gamę iluminacji w przestrzeni zdefiniowanej podstawowymi elementami konstrukcyjnymi. Budynek skąpany w zielonkawo niebieskim kolorze, imituje trzciny, poruszane delikatną, wieczorną bryzą znad jeziora. Natomiast żółte i czerwone odcienie sprawiają, że wygląda jakby płonął, co sprawia, że staje się czwartym z żywiołów, poza wodą, ziemią i powietrzem. Powoli zmieniające się kolory w chłodnych odcieniach bieli odbijają się w jeziorze, tworząc fascynujące, nieskończenie różnorodne refleksy. We wnętrzu tego wielofunkcyjnego budynku wrażenie jest nie mniej pasjonujące. Sceny świetlne dyskretnie zapraszają do wejścia, zapewniając we wnętrzu przyjemny klimat.
 
Na użytek tego projektu firma Zumtobel stworzyła proste w funkcjonowaniu rozwiązanie, które udowadnia do jak wielu zastosowań może być wykorzystywana technologia LEDowa. 125 LEDowych projektorów punktowych, skonstruowanych specjalnie na użytek projektu we współpracy z Baumschlager Eberle, zostało inteligentnie rozmieszczonych na fasadzie budynku, zapewniając odpowiednie, optymalne oświetlenie. Dwanaście LEDów RGB na oprawę daje możliwość generowania spektrum światła w ponad 16 milionach barw. To oznacza, że kolor światła może subtelnie przechodzić od jednego odcienia do następnego w całym zakresie spektrum. Kompaktowe oprawy wyposażono w asymetryczne układy optyczne, które pozwalają oświetlić wnęki w betonowych ścianach. Układy optyczne rozsyłają szeroką wiązkę światła w kierunku wnęk, ale również skupiają je, kierując na boki i na zewnątrz. To oznacza, że wewnątrz jest bardzo mało światła rozproszonego, które z kolei stwarza przyjemny klimat i sprawia, że osobom w środku nie towarzyszy uczucie postrzegania wnętrza, które zakłócają wbudowane projektory punktowe. Układ sterowania DMX umożliwia tworzenie dynamicznych sekwencji oświetleniowych. To one sprawiają, że Nordwesthaus zmienia się w atrakcję turystyczną.

altaltalt 
30 downlightów zainstalowanych w suficie, wyposażonych w niskonapięciowe żarówki halogenowe, dopełnia wyjątkową kompozycję oświetleniową wnętrza Nordwesthaus. Dzięki subtelnemu wzornictwu downlighty idealnie harmonizują z koncepcją architektoniczną. Subtelne światło akcentujące podkreśla fascynujący efekt przestrzenny.
 
Zumtobel. The Light.

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij