Zaloguj się | Zarejestruj się
 

pomieszczenia czyste main

Oświetlenie pomieszczeń czystych (clean rooms)


Pomieszczenia typu cleanroom stawiają szczególnie wysokie wymagania co do jakości oświetlenia. Zaprojektowanie optymalnych rozwiązań oświetleniowych stanowi więc nie lada wyzwanie dla projektantów systemów oświetlenia. Muszą oni uwzględnić wymogi dotyczące bezpieczeństwa technologicznego i zdrowotnego. Zastosowane oprawy oświetleniowe instalowane w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zachowanie sterylności, ochrony przed wilgocią i zapyleniem, powinny charakteryzować się wysokim IP (klasa ochrony), czyli posiadać specjalne uszczelnienia zabezpieczające przez czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo optymalne oświetlenie powinno umożliwiać sprawną pracę wzrokową i wspomagać dobre samopoczucie pracowników.

 

shaddow main

 

 

pomieszczenie czysteCzym jest pomieszczenia czyste?.

Oznaczenie "oprawa dla pomieszczeń czystych" jest wskaźnikiem przydatności dla tego środowiska. Wymagania te są szczegółowo udokumentowane w wytycznych dotyczących zapewniania jakości, takie jak GMP oraz HACCP.

 

 

Sektor czystych pomieszczeń obejmuje: 

farmaceutyczne i biofarmaceutyczne zakłady produkcyjne

• przemysł półprzewodników

• przemysł mikroelektroniki

• przemysł spożywczy

• służba zdrowia

 

 

 

 

 

 

 

shaddow main

 

Koncepcje przepływu powietrza a wybór odpowiedniego oświetlenia


clean-room-oswietlenie

Są dwie różne koncepcje przepływu powietrza w pomieszczeniach czystych – warstwowy i mieszany przepływ powietrza.

Laminarny przepływ powietrza: powietrze przepływa pionowo w dół z lekkimi zawirowaniami, jak w kominie. Większość pomieszczeń czystych tego typu znajduje się w przemyśle mikro- i półprzewodników. W tym przypadku IP 40 jest zwykle wystarczającym stopniem ochrony oprawy.

Mieszany przepływ powietrza: powietrze jest rozprowadzane w sposób turbulentny. Około dwie trzecie wszystkich pomieszczeń czystych działa na tej zasadzie, ponieważ sprzęt jest znacznie bardziej ekonomiczny. W zależności od zastosowania, konieczne jest zapewnienie ochrony IP65 dla opraw oświetleniowych. Typy opraw zastosowanych w tym przypadku są prawie zawsze do wbudowania, w wielu przypadkach, mających prosty i szybki dostęp od góry, bez przerywania produkcji.

 

 

 

 

shaddow main


Wymagania dla opraw w pomieszczeniach czystych


Główny nacisk jest na wyborze odpowiednich materiałów. To, w połączeniu z metodami stosowania powłok powierzchniowych, wpływa na czystość i sterylność osiągniętych jak również zachowania elektrostatyczne i odporności chemicznej powierzchni.

Skuteczność czyszczenia i dezynfekcji opraw zależy przede wszystkim od ich struktur powierzchniowych. Gdzie skuteczne czyszczenie jest utrudnione poprzez np. zbyt szorstką powierzchnię, ryzyko mikrobiologiczne jest wysokie aby można było stosować oprawy w pomieszczeniach czystych. Powierzchnie oprawy muszą być zatem odporne na działanie agresywnych środków czyszczących i dezynfekujących, tak aby nie stały się szorstkie po czyszczeniu. Geometria oprawy jest również niezmiernie ważna: podcięcia, szczeliny, przeguby uniemożliwiają usunięcie mikroorganizmów podczas czyszczenia.  

 

 

    lampa pomieszczenie czyste                digital lumens ikona              

oswietlenie-stanowisk-pracy

 

 

 

 

 

E-Katalog - Lampy do pomieszceń czystych

Więcej 

 

Innowacje - Inteligentne systemy sterowania

Więcej

 

Oświetlenie a bezpieczeństwo w przemyśle 

Więcej

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij