Zaloguj się | Zarejestruj się
 

tunelsmall 

 

Oświetlenie tuneli

 

oswietlenie tuneli small

                                 

Wymagania dotyczące rozwiązań oświetleniowych w tunelach są szczególne. Oprawy muszą spełniać najwyższe wymagania dotyczące niezawodności, łatwości obsługi i jakości światła w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i sprawnego przepływu ruchu. Optymalne oświetlenie wpływa na fizyczną wygodę kierowców, oznacza większy relaks za kierownicą, większe bezpieczeństwo i stałą prędkość jazdy oraz harmonijny przepływ ruchu.

 

 

 

 

 

 

shaddow mainJednym z najistotniejszych zadań oświetlenia tunelowego jest ułatwienie ludzkiemu oku dostosowania się do zmiany światła i płynne przejście od  jasnego światła dziennego przy wjeździe do tunelu do ciemnego otoczenia wewnątrz. Ważne jest więc zastosowanie bardzo wysokiego poziomu natężenia oświetlenia w rejonie wjazdu i subtelna regulacja oświetlenia w kierunku środka tunelu. W celu wyeliminowania nieprzyjemnego uczucia, jakie może towarzyszyć wielu ludziom znajdującym się wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, poziom oświetlenia w tunelach powinien być nieco wyższy niż w przypadku oświetlenia ulicznego na otwartych drogach. Światło w tunelu nie może migotać, powinno być ciągłe, tak aby ułatwić kierowcom bezpieczną podróż przez tunel. Dodatkowe wymagania dotyczące oświetlenia tunelowego są związane ze specyficznymi warunkami panującymi w tunelu. Wysokie stężenie zanieczyszczeń, kurzu, skrajnych temperatur i wilgoci, sprawia, że tylko najbardziej wytrzymałe konstrukcje mogą wytrzymać tak ekstremalne okoliczności. Ponieważ oświetlenie tuneli działa przez całą dobę, preferowane są rozwiązania nie wymagające częstej konserwacji, które pozwolą zminimalizować przerwy w ruchu.

 

shaddow main

 

 

Strefy tunelu i projektowanie oświetlenia tuneli drogowych

Wskazówki przedstawione w normie CIE 88-1990 odnoszą się do ilości światła wymaganego w tunelu, co jest zależne od poziomu oświetlenia zewnętrznego. Wewnątrz tunelu musi występować wizualne dostosowanie dla użytkowników.

projektowanie tuneli

 


Projektując oświetlenie tuneli, należy wziąć pod uwagę 5 kluczowych obszarów:

 

1. Strefa dostępu do tunelu

Chodzi tutaj o oświetlenie nie samego tunelu, ale odcinka drogi prowadzącej do jego wejścia. Już od tej strefy kierowcy muszą być w stanie widzieć wnętrze tunelu, w celu wykrycia ewentualnych przeszkód i wjechać do tunelu bez zmniejszania prędkości. Poziom oświetlenia w następnej części tunelu reguluje zdolność kierowcy do dostosowania prędkości w strefie. Jedną z metod stosowanych przez CIE do obliczenia wizualnego dopasowania jest metoda L20, która uwzględnia, że średnia pomiaru luminancji zależy od obszaru środowiska, nieba i drogi w wizualnym stożku 20 °, której centrum wzroku kierowcy znajduje się na środku linii od początku dostępu strefę.

 

2. Strefa progowa

Strefa ta jest równa długości "drogi hamowania". W pierwszej części tej strefy, wymagana luminancja musi być stała i jest połączona z zewnętrzną luminancją (L20) i sytuacją na drodze. Na końcu strefy, poziom luminacji może być obniżony do 40% początkowej wartości.

 

3. Strefa przejściowa

W strefie przejściowej, luminancja jest zmniejszana stopniowo do poziomu wymaganego w wewnętrznej strefie. Etap redukcji nie może przekraczać stosunku 1:3, ponieważ jest to związane ze zdolnością ludzkiego oka do przystosowania się do środowiska. Koniec strefy przejściowej jest osiągnięty, gdy luminancja jest równa 3-krotności poziomu wewnętrznego.

 

4. Strefa wewnętrzna

Jest to obszar między strefą przejściową i strefą wyjścia, często najdłuższy odcinek tunelu. Poziomy oświetlenia są związane z szybkością i zagęszczeniem ruchu.

 

5. Strefa wyjścia

W tej strefie, w ciągu dnia, widoczność kierowcy zbliżającego się do wyjścia zależy od jasności na zewnątrz tunelu. Maksymalna długość wynosi 50m a poziom światła 5 krotności poziomu wewnętrznego.  

 

shaddow main

 

 

lampa tunelowa

Ciekawe opracowania:

ikona pdfu 

GUIDE FOR THE LIGHTING OF ROAD TUNNELS AND UNDERPASSES 

 

 

ikona pdfu  

Thorn Lighting - Przewodnik projektowania oświetlenia tuneli 

 

 

shaddow main

 

lampa zewnetrzna ikona                zanieczyszczenie swiatlem ikona               place ikona

 

 

 

 

 

E-Katalog- Lampy zewnętrzne.

Więcej 

 

Zanieczyszczenie światłem

Więcej

 

Oświetlenie placów i parkingów

Więcej

 


shaddow main


Czytaj więcej:

 

philipsoswietleniedrog

 

INTELIGENTNE OSZCZĘDZANIE W MIASTACH

Wiele gmin w ramach poszukiwania oszczędności budżetowych decyduje się na wyłączanie ulicznych latarni w czasie nocy.

Więcej

 

 


 

                                                                                

 

 

 

 

 

   
system-owlet  

PIERWSZY SYSTEM OWLET W GDAŃSKU

Największa w Polsce instalacja systemu OWLET. Wyposażenie łącznie 545 opraw w system Owlet z zastosowaniem sterowników LuCo 1-10V i DALI.

Więcej

       
   

 

       
oswietleniechestochowa  

CZĘSTOCHOWA MODERNIZUJE OŚWIETLENIE ULIC

Częstochowa jest kolejnym miastem w kraju, które zdecydowało się na wykorzystanie technologii LED do oświetlenia przestrzeni publicznej.

Więcej

       
   

 

       

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij