Zaloguj się | Zarejestruj się
 

 

Gdzie obowiązkowo należy zamontować oświetlenie ewakuacyjne?


Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, oświetlenie ewakuacyjne musi być zainstalowane we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego, a także budynkach magazynowych i produkcyjnych. Oprócz tego oświetlenie to musi spełnić wymagania określone przez Polskie Normy.

oswietlenie ewakuacyjne

Oświetlenie ewakuacyjne – co to jest?


Oświetlenie ewakuacyjne stanowi część oświetlenia awaryjnego, a jego celem jest umożliwienie osobom przebywającym w budynku objętym zagrożeniem bezpieczne i szybkie jego opuszczenie. Ponadto jest ono zaliczane do urządzeń przeciwpożarowych, dlatego jego wykonanie musi być zgodne z projektem odpowiadającym przepisom ochrony przeciwpożarowej i zatwierdzone przez rzeczoznawcę. Warunkiem dopuszczającym oświetlenie ewakuacyjne do użytkowania jest jego prawidłowe działanie, które potwierdzą badania i próby na nim przeprowadzone.


W jakich budynkach konieczne jest oświetlenie ewakuacyjne?


Oświetlenie ewakuacyjne musi być zainstalowane we wszystkich budynkach, w jakich zanik zasilania spowodowany awarią może spowodować zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Jego zastosowanie jest więc konieczne w salach kin, teatrów i innych obiektów widowiskowych, a także w czytelniach, pomieszczeniach konferencyjnych, wystawowych i salach sportowych przeznaczonych dla ponad 200 osób, a także w garażach o powierzchni netto przekraczającej 1000mkw oświetlonych tylko oświetleniem sztucznym. Oświetlenie awaryjne wymagane jest także w pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej, których powierzchnia netto przekracza 2000mkw; w budynkach zamieszkania zbiorowego, a także obiektach produkcyjnych i magazynach.


Umiejscowienie oświetlenia ewakuacyjnego


Oświetlenie ewakuacyjne ma zapewnić sprawne i bezpieczne opuszczenie budynku objętego pożarem, czy innym zagrożeniem, dlatego musi zostać odpowiednio rozmieszczone. Warto przy tym wspomnieć, że w sytuacji, kiedy nagle zapada ciemność, a dodatkowo dym ogranicza widoczność, nietrudno o wybuch paniki. Odpowiednio umiejscowione i dobrze widoczne oświetlenie ewakuacyjne zmniejsza ryzyko takiego zagrożenia. Powinno ono być zamontowane na drogach ewakuacyjnych z pomieszczeń, o których mowa była wyżej, i w budynkach, gdzie przebywać mogą osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Ponieważ elementy oświetlenia ewakuacyjnego mają za zadanie zapobiegać panice i usprawnić opuszczenie budynku, należy montować je w miejscach widocznych i zapewniających bezpieczeństwo – oprawy kierunkowe powinny więc być instalowane przy wyjściach z pomieszczeń czy rozwidleniu korytarzy, zaś awaryjne – na schodach, a także w miejscach gdzie następuje zawężenie korytarza, obniżenie sufitu lub podłogi.


Oświetlenie awaryjne, jak np. oprawy kierunkowe
Awex obecnie dostępne jest w wielu wzorach, dzięki czemu można wybrać projekt najpełniej odpowiadający charakterowi wnętrza. Niezależnie więc od tego czy planujemy montaż takiego oświetlenia w fabryce, magazynie, czy też w teatrze lub kinie, z pewnością znajdziemy produkt dobrze komponujący się z całością.

 

Joomla SEF URLs by Artio

Partnerzy

Banner po prawejDołącz do nas

icon-facebook  icon-in  icon-twitter  icon-youtube

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij